Empty cart

محصولی در سبدخرید وجود ندارد

ریپل چیست و چه کاری انجام میدهد؟

ارز دیجیتال ریپل یک فناوری است که هم به عنوان یک ارز دیجیتال و هم به عنوان یک شبکه پرداخت دیجیتال برای تراکنش های مالی می توان از آن استفاده کرد. اولین بار در سال 2012 توسط کریس لارسن و جد مک کالب منتشر و بنیان گذاری شد. فرآیند اصلی ریپل، سیستم مبادله دارایی تسویه حساب و سیستم حواله است، مشابه سیستم سوئیفت برای انتقال پول و امنیت بین‌المللی، که توسط بانک‌ها و واسطه‌های مالی که با ارزهای مختلف معامله می‌کنند، استفاده می‌شود.

توکن مورد استفاده برای ارز دیجیتال از پیش تعیین شده است و از نماد XRP استفاده می کند. ریپل نام شرکت و شبکه است و XRP رمز ارز دیجیتال است. هدف XRP این است که به عنوان یک مکانیسم بین مبادله دو ارز یا شبکه  به عنوان یک نوع ارزش لایه تسویه موقت عمل کند. در ادامه بطور گسترده تر درمورد ریپل صحبت خواهیم کرد.

ریپل چیست؟
ارز دیجیتال ریپل

ریپل چیست؟

ریپل یک سیستم تسویه پرداخت و شبکه تبادل ارز است که می تواند تراکنش ها را در سراسر جهان پردازش کند. ایده این است که ریپل به عنوان یک عامل قابل اعتماد بین دو طرف در یک تراکنش عمل می کند چرا که شبکه می تواند با سرعت بالا سرعت تأیید کند که مبادله به درستی انجام شده است یا خیر.

ریپل می تواند مبادلات انواع ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین و حتی کالاهایی مانند طلا را راحت تر  کند. پت وایت، مدیرعامل Bitwave می‌گوید: ریپل از همان ابتدا طراحی شد تا اساساً جایگزینی برای لایه تسویه حساب بین مؤسسات مالی بزرگ و یا جایگزینی برای SWIFT که یک شبکه انتقال پول پیشرو است باشد.

هر زمان که کاربران با استفاده از شبکه تراکنشی انجام می دهند، شبکه مقدار کمی XRP، یک ارز دیجیتال، را به عنوان کارمزد کسر می کند. یکی از اعضای هیئت مدیره Onchain Custodian می‌گوید: کارمزد استاندارد برای انجام تراکنش‌ها در ریپل 0.00001 XRP تعیین شده است، که در مقایسه با کارمزدهای کلانی که بانک‌ها برای انجام پرداخت‌های برون مرزی دریافت می‌کنند، بسیار ناچیز است.

در ارز دیجیتال ریپل XRP چه کاری انجام میدهد

XRP ارز دیجیتال بومی برای محصولاتی است که توسط آزمایشگاه ریپل توسعه داده شده است. محصولات آن برای تسویه پرداخت، مبادله دارایی و سیستم‌های حواله استفاده می‌شود که بیشتر شبیه سوئیفت است، سرویسی برای انتقال پول و امنیت بین‌المللی که توسط شبکه‌ای از بانک‌ها و واسطه‌های مالی استفاده می‌شود.

3 XRP از پیش استخراج شده است و از روش کمتر پیچیده‌تری استفاده می‌کند. این شرکت به عنوان یک شبکه اعتماد نظیر به نظیر تاسیس شد که از رسانه های اجتماعی بهره می برد. کاربران در یک شبکه می توانند بانک ها را دور بزنند و وام بدهند و خطوط اعتباری را با یکدیگر باز کنند. اما این شبکه نتوانست راه اندازی شود.

در سال 2012، سه سال پس از آغاز دوره ارزهای دیجیتال بیت کوین، ریپل مسیر خود را تغییر داد و به OpenCoin تبدیل شد. شبکه ای برای انتقال پول که در آن مشاغل بزرگ و شرکت های خدمات مالی به عنوان طرف مقابل تراکنش ها عمل می کردند. XRP، ارز رمزنگاری شده آن، در همان سال با 80 میلیارد توکن به شرکت و 20 میلیارد به بنیانگذاران آن راه اندازی شد.

هدف XRP این بود که به عنوان یک مکانیسم میانی مبادله بین دو ارز یا شبکه عمل کند. OpenCoin در سپتامبر 2013.5 به آزمایشگاه ریپل تبدیل شد .ریپل خود را به عنوان یک شبکه پرداخت جهانی توصیف می کند و بانک های بزرگ و خدمات مالی را در میان مشتریان خود به حساب می آورد. XRP در محصولات خود برای تسهیل تبدیل سریع بین ارزهای مختلف استفاده می شود.

ریپل چگونه کار می کند؟

شبکه ریپل با سیستم اثبات کار (PoW) مانند بیت کوین یا سیستم اثبات سهام (PoS) مانند Nxt اجرا نمی شود. در عوض، تراکنش‌ها به پروتکل اجماع متکی هستند تا مانده حساب‌ ها و تراکنش‌ های سیستم را تأیید کنند. اجماع برای بهبود یکپارچگی سیستم با جلوگیری از هزینه مضاعف کار می کند. کاربر Ripple که یک تراکنش را با چندین دروازه آغاز می کند، اما سعی می کند همان 100 دلار را به سیستم های دروازه ارسال کند، همه تراکنش ها به جز اولین تراکنش حذف می شود.

گره های توزیع شده منفرد با اجماع تصمیم می گیرند که کدام تراکنش ابتدا انجام شود. تأیید ها فوری هستند و تقریباً پنج ثانیه طول می کشد. از آنجایی که هیچ مرجع مرکزی وجود ندارد که تصمیم بگیرد چه کسی می تواند یک گره راه اندازی کند و تراکنش ها را تأیید کند، پلتفرم ریپل به عنوان غیرمتمرکز توصیف می شود. ریپل تمام IOU ها را در یک ارز معین برای هر کاربر یا دروازه ردیابی می کند.

اعتبارات IOU و جریان های تراکنش که بین کیف پول های ریپل رخ می دهد، در دفتر اجماع ریپل به صورت عمومی در دسترس هستند. اما حتی با وجود اینکه تاریخچه تراکنش های مالی به صورت عمومی ثبت شده و در یک بلاک چین در دسترس قرار می گیرد. داده ها به شناسه یا حساب هیچ فرد یا کسب و کاری مرتبط نیستند با این حال، سابقه عمومی همه معاملات اطلاعات را مستعد اقدامات بی‌نام‌سازی می‌کند.

تراکنش های ریپل چگونه تایید می شوند؟

با توجه به وایت پیپر اجماع آزمایشگاه ریپل، به جای استخراج، با اجماع کار می کند. سیستم ریپل توسط آزمایشگاه های ریپل اداره نمی شود و یک سیستم همتا به همتا است که در آن دستگاه های شرکت کننده همه به شبکه متصل می شوند. برخی از گره ها فقط برای کاربران خود پرداخت می کنند و دریافت می کنند، در حالی که برخی دیگر به عنوان اعتبار سنجی عمل می کنند که فرآیند اجماع را انجام می دهند.

این اعتباردهنده ها به دفتر کل نگاه می کنند که تصویری از وضعیت فعلی تراکنش ها در شبکه است و با استفاده از الگوریتم اجماع پروتکل ریپل (RPCA) با وضعیت فعلی موافقت می کنند. قبل از راستی‌آزمایی، اعتبارسنجی‌ها تمام تراکنش‌های معتبری را که دیده‌اند و هنوز در دفتر کل فعلی اعمال نشده‌اند، می‌گیرند و آن‌ها را به عنوان فهرستی به نام مجموعه نامزد عمومی می‌کنند. سپس هر اعتبار دهنده مجموعه ‌های کاندید تمام اعتبار دهنده‌ ها را در UNL فهرست گره‌های منحصربه‌فرد خود گروه‌بندی می کند و به صحت همه تراکنش‌ها رأی می‌ دهد.

تراکنش ‌هایی که بیش از حداقل درصد آرای «بله» را دریافت می کنند به دور بعدی منتقل می شوند، در حالی که تراکنش‌ هایی که رای کافی دریافت نمی‌کنند یا کنار گذاشته می‌ شوند، یا در فهرست نامزد ها برای شروع فرآیند اجماع در دفتر بعدی گنجانده می ‌شوند. . دور نهایی اجماع مستلزم حداقل 80 درصد اعتبار UNL است که بر روی یک تراکنش توافق کند. تمام معاملاتی که این شرط را برآورده می کنند در دفتر کل اعمال می شوند.

 

مزایای ارز دیجیتال ریپل

  • تسویه سریع: تایید تراکنش ها فوق العاده سریع هستند. آنها معمولاً 4 تا 5 ثانیه طول می کشند، در مقایسه با روزهایی که ممکن است بانک ها برای تکمیل یک حواله سیمی یا دقیقه ها یا ساعت ها طول بکشد تا تراکنش های بیت کوین تأیید شود.
  • هزینه های بسیار پایین: هزینه تکمیل تراکنش در شبکه ریپل فقط 0.0001 XRP است که کسری کوچک از یک پنی با نرخ های فعلی است.
  • شبکه تبادل همه کاره: شبکه ریپل نه تنها تراکنش ها را با استفاده از XRP پردازش می کند، بلکه می تواند برای سایر ارز های فیات، ارز های دیجیتال و کالا ها نیز استفاده شود.
  • مورد استفاده موسسات مالی بزرگ: شرکت های بزرگ نیز می توانند از ریپل به عنوان پلتفرم تراکنش استفاده کنند. Santandar، Axis Bank و Yes Bank تعدادی از شرکت های بزرگ هستند که از این شبکه استفاده می کنند، که نشان می دهد در حال حاضر نسبت به اکثر ارز های رمز نگاری شده در بازار نهادی پذیرش بیشتری دارد.

معایب ارز دیجیتال ریپل

  • تا حدودی متمرکز: یکی از دلایلی که رمز ارزها محبوب شدند این است که غیرمتمرکز بودند و کنترل را از بانک ها و دولت های بزرگ سلب کردند. سیستم ریپل به دلیل فهرست پیش‌فرض اعتبار‌ دهنده‌ ها، که برخلاف این فلسفه است، می‌تواند تا حدودی متمرکز باشد.
  • منبع XRP از پیش استخراج شده بزرگ: اگرچه بیشتر منبع Ripple که در گردش نیست در امان نگه‌داری می‌شود، ممکن است مقادیر زیادی در زمان ‌های نامناسب وارد شود که می‌ تواند بر ارزش XRP تأثیر بگذارد.
  • اقدام اخیر SEC علیه XRP: در سال 2020، SEC شکایتی علیه ریپل تنظیم کرد و گفت که از آنجایی که می تواند تصمیم بگیرد که چه زمانی XRP را منتشر کند، شرکت باید آن را به عنوان یک اوراق بهادار ثبت می کرد. تا زمانی که این مشکل حل نشود، می تواند استفاده سازمانی از این سیستم را کند کند. در نتیجه، چندین صرافی نیز فهرست XRP را متوقف کرده اند.

نحوه خرید ریپل (XRP)

مانند سایر ارزهای دیجیتال، XRP از طریق چندین صرافی آنلاین در دسترس است. می توانید XRP را با ارز فیات یا ارز دیجیتال خریداری کنید. پلتفرم XRP Ledger ریپل علاوه بر این از یک صرافی غیر متمرکز پشتیبانی می کند که تجارت XRP را مستقیماً با همتایان امکان پذیر می کند. از فوریه 2022، این صرافی های متمرکز از XRP پشتیبانی می کنند:

Binance

Huobi Global

Bithumb

Bitstamp

FTX

Bitfinex

Poloniex

eToro

Liquid

Gate.io

WazirX

Phemex

بسیاری از صرافی ها در پاسخ به تحقیقات جاری کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) معاملات XRP را به حالت تعلیق درآورده اند. صرافی هایی مانند Coinbase و Gemini از خرید XRP پشتیبانی نمی کنند، در حالی که دیگران مانند Kraken خرید XRP را مجاز می دانند اما اجازه تجارت را نمی دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

بالا