Empty cart

محصولی در سبدخرید وجود ندارد

راه های رسیدن به موفقیت

باور داشته باشید یا نه، در همین لحظه، پتانسیل و توانایی انجام کارهای فوق‌العاده را در طول زندگی خود دارید. اغلب، تنها چیزی که برای موفقیت در زندگی نیاز داریم، این است که به سادگی بدانیم چگونه شروع کنیم، پایدار بمانیم و در تمام طول عمرمان به دنبال  رسیدن به موفقیت باشیم. با داشتن برخی عادات ضروری، می آموزید که چگونه در زندگی موفق باشید(چه در زندگی شخصی و چه حرفه ای) و در دستیابی به اهداف خود غیرقابل توقف شوید.

راه‌های رسیدن به موفقیت

 

چگونه موفقیت را تعریف کنیم؟

تصور هر کس برای رسیدن به موفقیت متفاوت است. بنابر این تعریف موفقیت باید در سطح شخصی و مرحله به مرحله انجام شود.

مثلا برای شما موفقیت یعنی موفقیت مالی؟ موفقیت عاطفی؟ موفقیت فیزیکی؟ موفقیت با خانواده؟

اگر به دنبال این هستید که چگونه در زندگی موفق شوید، باید مدتی زمان بگذارید تا ابتدا موفقیت در زندگی خود را تعریف کنید و بگویید آن برای شما چگونه به نظر می‌رسد. این ممکن است با آنچه والدین، همکاران، خانواده یا دوستان شما به عنوان موفقیت تعریف می کنند متفاوت باشد. جایی که قلب شماست، انگیزه و رضایت شما نیز از آنجا ناشی می‌شود.

در پایان روز، ما به دنبال موفقیت هستیم، زیرا می‌خواهیم به طریقی احساس کنیم که شاد و موفق هستیم. دریابید که چه چیزی به شما احساس شادی و موفقیت می‌دهد تا بفهمید در کجای زندگی خود به موفقیت نیاز دارید. سپس این عادات را برای کمک به دستیابی آسان‌تر و سریع‌تر آنها یاد‌ بگیرید.

 

برای موفقیت باید متعهد باشید.

از طریق تعهد، می‌توانید انگیزه‌ای برای پیگیری موفقیت بدست آورید. شما باید هدف گذاری کنید، میزان تعهد شما به هدف و آنچه که مایلید برای رسیدن به آن هدف انجام دهید، باشد.

تمرکز در برنامه شما بسیار مهم است. این کمک می کند که حداقل 15 دقیقه در روز را برای فکر کردن به برنامه خود و تلاش برای رسیدن به آن کنار بگذارید. این باعث می‌شود هدف شما در ذهن شما تازه بماند و به شما امکان می‌دهد با تمرکز روی آن ادامه دهید

با این حال، در تعیین تعهد خود به هدف، مهم است که اطمینان حاصل کنید که انتظارات واقع بینانه‌ای از خود و نتیجه دارید. اگر تعهد شما پس از مدت زمان مشخصی به نتیجه نمی‌رسد، باید هدف خود را بر اساس آن تنظیم کنید و در مرحله‌های لازم تجدید نظر کنید.

گاهی اوقات بهتر است که از یکی از دوستان یا اعضای خانواده کمک بخواهید تا به تعهدات خود پایبند باشید. داشتن کسی که شما را مسئول کاستی‌هایتان کند و موفقیت‌تان را ستایش کند، می‌تواند به شما کمک کند تا به هدفتان متعهد بمانید.

 

یک ذهنیت رشد بسازید.

تحقیقات روانشناس کارول دوک نشان می‌دهد که دو طرز فکر اساسی وجود دارد که بر نحوه تفکر افراد در مورد خود و توانایی هایشان تأثیر می‌گذارد: ذهنیت ثابت و ذهنیت رشد. افرادی که ذهنیت ثابتی دارند معتقدند چیزهایی مانند هوش ثابت و غیرقابل تغییر است. کسانی که ذهنیت ثابتی دارند بر این باورند که موفقیت نتیجه کار سخت نیست، بلکه فقط نتیجه استعدادهای ذاتی است. از آنجا که آنها بر این باورند که استعداد چیزی است که افراد یا با آن متولد می‌شوند یا بدون آن، در مواجهه با یک چالش راحت تر تسلیم می‌شوند. آن‌ها وقتی کارها به راحتی پیش نمی‌رود، دست از کار می‌کشند. زیرا معتقدند که مهارت ذاتی لازم برای انجام آن کار را ندارند.

اما در عوض، کسانی که ذهنیت رشد دارند، احساس می‌کنند که می‌توانند با تلاش تغییر کنند، رشد کنند و یاد بگیرند. افرادی که معتقدند توانایی رشد دارند، احتمال موفقیت بیشتری دارند. وقتی همه چیز سخت می‌شود، آنها به دنبال راه هایی برای بهبود مهارت‌های خود و ادامه کار برای موفقیت هستند.

 

از زندگی خود درس بگیرید.

به جای تمرکز دقیق روی نتایج دستاوردهای خود، به گام های کوچک مورد نیاز برای رسیدن به موفقیت توجه کنید. اگر به خود اجازه دهید از پیروزی های کوچک در طول زندگی خود لذت ببرید، رسیدن به هدف شما هر روز به یک ماجراجویی جدید تبدیل می‌شود و احتمال اینکه در مسیر خود باقی بمانید بیشتر خواهد بود. با انجام این کار، چیزهای جدید و هیجان انگیزی را در طول مسیر یاد خواهید گرفت که می تواند به رشد شما کمک کند.

 

هوش عاطفی خود را بهبود بخشید.

مدت‌ها تصور می‌شد که هوش کلی یکی از عوامل مؤثر در موفقیت در زمینه‌های مختلف زندگی است، اما برخی از کارشناسان معتقدند که هوش هیجانی ممکن است حتی بیشتر از این مهم باشد. هوش هیجانی به توانایی درک، استفاده و استدلال با احساسات اشاره دارد. افراد باهوش عاطفی می‌توانند نه تنها احساسات خود، بلکه احساسات دیگران را نیز درک کنند. افراد می‌توانند با استفاده از هوش عاطفی، خود را برای رسیدن به لذت بعد از موفقیت وسوسه کنند.

 

ثابت قدم باشید.

چند بار تا به حال کاری را شروع کرده‌اید اما آن را به پایان نرسانده‌اید و به شکست منجر شده است؟

اگر می‌خواهید موفق باشید، باید بیاموزید که چگونه ثابت قدم باشید و هر روز حتی در روزهای سخت، خود را نشان دهید. یکی از بهترین راه‌ها برای ثابت ماندن این است که برنامه فردا را از شب قبل بنویسیم. زمانی که فهرست روشنی از کارهایی که باید انجام دهید و برنامه‌ای برای زمان انجام آنها داشته باشید، ماندن در مسیر بسیار آسان‌تر است. گاهی ممکن است لازم باشد با کسی صحبت کنید. این را هم بدانید که “ثبات کلید موفقیت است.”

 

از مقایسه خود با دیگران دست بردارید.

هر فرد و هر هدفی متفاوت است. حتی اگر شخص دیگری کاری را انجام دهد که شما می‌خواهید انجام دهید، هر دوی شما در شرایط مختلف زندگی هستید. بنابراین مقایسه مستقیم برای شما یا موفقیت آینده شما منصفانه نیست. و زمانی که می‌خواهید در مورد زندگی و انتخاب‌هایتان مثبت بمانید، مقایسه شرایط مختلف زندگی خود با دیگران به شما کمک نمی‌کند که انگیزه داشته باشید. برای دیدن موفقیت روی خود، موقعیت، شرایط و اهدافتان تمرکز کنید. با تمرکز بر پیشرفت شخصی منحصر به فرد خود احساس بهتری خواهید داشت.

 

در طول مسیر از آن لذت ببرید.

اگر مسیر برای دستیابی به چیزی بیش از حد خسته کننده شود، موفقیت چالش برانگیزتر خواهد بود. یادگیری توانایی‌های شما می‌تواند سرگرم کننده و هیجان انگیز باشد، بنابراین مهم است که اهداف خود را سبک و سرگرم کننده نگه دارید تا از نظر احساسی یک تجربه مثبت داشته باشید و بدون از دست دادن دیدگاهتان، به حرکت رو به جلو ادامه دهید.

 

اراده خود را تقویت کنید.

در یک مطالعه طولانی مدت، روانشناسان گروهی از کودکان را که توسط معلمانشان بسیار باهوش خوانده شدند، دنبال کردند. هنگامی که آنها نحوه عملکرد این افراد را در دوران کودکی و بزرگسالی مقایسه کردند، دریافتند افرادی در نهایت موفق هستند که دارای برخی ویژگی‌های کلیدی از جمله پشتکار و اراده بودند. همچنین مواردی هستند که می توانید آن را بهبود بخشید. به تعویق افتادن رضایت، پایداری در مواجهه با چالش ها و انتظار برای پاداش کار سخت، اغلب می‌تواند کلید موفقیت در زندگی باشد.

 

مثبت فکر کنید.

مهم است که افکار منفی را با افکار مثبت جایگزین کنید تا انگیزه خود را برای ادامه تلاش بدون توجه به چالش‌هایی که بر سر راهتان قرار می‌گیرد، ایجاد کنید. در مسیر رسیدن به موفقیت، چیزهای جدیدی یاد می‌گیرید و متفاوت از قبل فکر می‌کنید. اهداف شما یک شبه محقق نمی‌شوند، برای دستیابی باید تمرین، نظم و انضباط داشته باشید، بنابراین بسیار مهم است که در مورد روند کارها مثبت فکر کنید.

 

همیشه در حال یادگیری باشید.

سعی کنید هر روز یک چیز جدید یاد بگیرید؛ چه در زندگی شخصی یا حرفه‌ای. ما با یادگیری رشد می‌کنیم. بنابراین برای موفقیت، یادگیری را تا جایی که می‌توانید به صورت روزانه در اولویت قرار دهید. وقتی وقت خود را برای تبدیل شدن به یک یادگیرنده مادام العمر اختصاص می‌دهید، مطمئناً در زندگی موفق خواهید شد. یک یادگیرنده، مدام برای ادامه یادگیری و بهبود رشد شخصی ابتکار عمل بخرج می‌دهد. وقتی همیشه در حال یادگیری هستید، کیفیت زندگی خود را بهبود می‌بخشید و در معرض فرصت‌های بیشتری قرار می‌گیرید که می‌تواند منجر به رضایت شما شود.

 

با خودتان صادق باشید.

اگر متوجه می‌شوید که هدفتان متوقف شده است، بهتر است با خودتان در مورد دلیل آن صادق باشید. پس از اینکه به تفاهم رسیدید، سعی کنید راه‌حلی بیابید تا خود را به سمت موفقیت سوق دهید. خود را به چالش بکشید، این ممکن است به معنای گفتگو با یک سرپرست در مورد ارتقاء یا حتی ثبت نام در یک کلاس دانشگاهی دشوار باشد که قبلاً به آن فکر نمی‌کردید.

 

با دیگران صحبت کنید.

داشتن کسی که می‌توانید ایده های خود را مطرح کنید، با او صحبت کنید و نظرات خود را در مورد اینکه چگونه خود را به دیگران نشان دهید، بگویید. این می‌تواند در ساختن خود برای رسیدن به موفقیت بسیار مفید باشد. برای بازخورد به کسانی که به آنها اعتماد دارید و به آنها احترام می‌گذارید نگاه کنید، مانند دوستان نزدیک و اعضای خانواده. اگرچه همه در مورد نحوه انجام زندگی خود نظری خواهند داشت، نظرات مهم از جانب کسانی است که در قلب شما جای دارند.

ممکن است در ابتدا دریافت انتقاد سازنده دشوار باشد. اما اجازه ندهید که شما را خالی کند، بلکه در عوض شما را سرحال کند. فرصت تغییر برای بهتر شدن، هدیه‌ای است که تأثیری پایدار بر خوشبختی فعلی و آینده شما می‌گذارد. برای رسیدن به موفقیت در زندگی، باید به طور مداوم رشد کنید. صحبت کردن با دیگرانی که به آنها اعتماد دارید در مورد اینکه چگونه پیشرفت می‌کنید می‌تواند تفاوت اساسی در پیشرفت شما ایجاد کند.

 

روی خودتان حساب کنید.

برای رسیدن به اهدافتان نمی‌توانید روی دیگران حساب کنید. بهترین دوست شما نمی‌تواند به جای شما در کلاس شرکت کند و جای شما یاد بگیرد. مادرت نمی‌تواند برایت ترفیع بگیرد. شریک زندگی شما نمی‌تواند وزن اضافی را برای شما کم کند. اینها همه چیزهایی هستند که باید به تنهایی انجام دهید. تکیه کردن به دیگران برای حمایت عاطفی می‌تواند مفید باشد، اما همانطور که شما نیازهای خود را دارید، دوستان و خانواده شما نیز نیازهای خود را دارند. مهم است که خود را برای رسیدن به اهدافتان مسئول بدانید و خود را خوشحال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

بالا