Empty cart

محصولی در سبدخرید وجود ندارد

استیبل کوین چیست؟

استیبل کوین دسته ای از ارزهای رمزپایه است که سعی در ارائه ثبات قیمت دارد. استیبل کوین‌ها با تلاش برای ارائه بهترین‌های هر دو جهان – پردازش فوری و امنیت یا حفظ حریم خصوصی پرداخت‌های ارزهای دیجیتال، و ارزش‌گذاری‌های پایدار بدون نوسانات ارزهای فیات – مورد توجه قرار گرفته‌اند.

استیبل کوین

چند نکته کلیدی استیبل کوین :

استیبل کوین ها ارزهای رمزپایه ای هستند که تلاش می کنند ارزش بازار خود را به برخی از مراجع خارجی مرتبط کنند.

استیبل کوین ها ممکن است به ارزی مانند دلار آمریکا یا به قیمت کالایی مانند طلا متصل شوند.

استیبل کوین ها از طریق پشتیبانی یا از طریق مکانیسم های الگوریتمی خرید و فروش دارایی مرجع یا مشتقات آن به ثبات قیمت خود دست می یابند.

 

هدف استیبل کوین چیست؟

مک کئون گفت که اولین استیبل کوین در سال 2014 برای کمک به تسهیل تراکنش ها در سیستم کریپتو ایجاد شد، زیرا در آن زمان، بانک ها تمایلی به دادن حساب به شرکت های رمزنگاری نداشتند.

با توجه به ناشناس بودن معامله گران ارزهای دیجیتال و احتمال پولشویی، تامین مالی تروریسم و ​​فرار مالیاتی، بانک ها تمایلی به داشتن چنین شرکت هایی در دفاتر خود نداشتند.

مک کئون گفت: استخراج کنندگان بیت کوین و صرافی های بیت کوین – همه به راهی برای استفاده از دلار آمریکا بدون نیاز به استفاده از سیستم بانکی نیاز داشتند.

در حالی که فعالیت غیرقانونی هنوز یک مشکل است، بازار کریپتو برای صنعت بانکداری و تنظیم‌کننده‌های ایالات متحده آنقدر بزرگ شده است که نمی‌توان آن‌ها را نادیده گرفت و بر اساس افزایش سکه‌های موجود، اعتماد به استیبل کوین‌ها نیز افزایش یافته است. بنابراین اکنون غول‌های بانکی و تنظیم‌کننده‌ها شروع به تعامل کرده‌اند و بانک‌های مرکزی در حال بررسی امکان ایجاد ارزهای دیجیتالی خود هستند.

مک کئون این تغییر را با بی میلی اولیه حرفه وکالت در سال ها پیش برای پذیرش امضای الکترونیکی به عنوان الزام آور قانونی برابر می داند.

 

انواع استیبل کوین

ارزهای رمزنگاری شده: برخی از استیبل کوین ها حتی از سایر ارزهای رمزنگاری شده مانند اتر، توکن اصلی شبکه اتریوم، به عنوان وثیقه استفاده می کنند.

فیات: فیات رایج ترین وثیقه برای استیبل کوین ها است. دلار آمریکا محبوب‌ترین ارز در بین ارزهای فیات است، اما شرکت‌ها در حال بررسی استیبل کوین‌هایی هستند که با سایر ارزهای فیات مرتبط هستند، مانند BiLira که به لیر ترکیه متصل است.

فلزات گرانبها: برخی از ارزهای دیجیتال با ارزش فلزات گرانبها مانند طلا یا نقره مرتبط هستند.

 

آینده مقررات استیبل کوین

ارزش بازار برای استیبل کوین‌ها، نوعی دارایی دیجیتالی که به دارایی ذخیره «پایدار» مانند دلار آمریکا یا طلا متصل است، در سال 2021 افزایش یافت و تا پایان سال به بیش از 160 میلیارد دلار رسید. با افزایش حجم سرمایه در بازار استیبل کوین، علاقه رگولاتورها نیز افزایش یافت.

در 1 نوامبر 2021، گروه کاری رئیس جمهور در بازارهای مالی (PWG) گزارشی در مورد استیبل کوین ها منتشر کرد که خطرات ناشی از استیبل کوین های پرداخت را تشریح کرد و از جمله اقدامات کنگره را توصیه کرد تا اطمینان حاصل شود که استیبل کوین های پرداخت و ترتیبات استیبل کوین های پرداخت مشمول شرایط هستند. یک چارچوب فدرال منسجم و جامع. هر دو مجلس کنگره در ماه دسامبر جلساتی را درباره استیبل کوین برگزار کردند. بسیاری از رگولاتورها، سیاست گذاران و فعالان بازار نظرات خود را در مورد بهترین شکل مقررات و نهاد نظارتی مناسب برای نظارت بر استیبل کوین ها ابراز کرده اند.

آیا ایالات متحده باید یک چارچوب نظارتی جدید برای استیبل کوین ها ایجاد کند یا استیبل کوین ها را در چارچوب های موجود قرار دهد؟ آیا نظارت بر استیبل کوین‌ها باید بر عهده SEC، CFTC، یک تنظیم‌کننده بانکی مانند فدرال رزرو یا OCC، یک تنظیم‌کننده جدید، یک سازمان خودتنظیمی، یا دارای رگولاتورهای همپوشانی بر اساس کاربردهای عملکردی باشد؟ یک گروه برجسته از کارشناسان بهترین رویکرد را برای تنظیم استیبل کوین، از جمله بررسی توصیه‌های پیشنهادی در گزارش PWG و همچنین سایر پیشنهادات خط‌مشی و قانونی مورد بحث و بررسی قرار خواهند داد.

اعضای پانل همچنین پیامدهای بین‌المللی استیبل کوین‌ها را در نظر خواهند گرفت و بررسی خواهند کرد که آیا CBDC جایگزین بهتری نسبت به استیبل کوین‌های خصوصی است یا رویکردی مکمل مدرن‌سازی سیستم‌های پرداخت ایالات متحده است.

 

چرا استیبل کوین ها مهم هستند؟

برای مثال، استیبل کوین USDC توسط دارایی‌های دلاری با ارزش منصفانه حداقل برابر با USDC در گردش در حساب‌های مجزا با موسسات مالی تحت نظارت ایالات متحده پشتیبانی می‌شود. چنین حساب هایی توسط یک شرکت حسابداری مستقل تأیید می شوند (یعنی به طور عمومی تأیید می شوند).

مانند بسیاری از استیبل کوین های دیگر، USDC در حال حاضر بر روی بلاک چین اتریوم کار می کند. استیبل کوین ها عاری از نوسانات ارزهای رمزنگاری شده غیر مرتبط هستند، در حالی که برخی از قدرتمندترین ویژگی های آنها را به ارث می برند.

استیبل کوین ها باز، جهانی و در دسترس هر کسی در اینترنت، 24/7 است

آنها سریع، ارزان و ایمن برای انتقال هستند

آنها به صورت دیجیتالی بومی اینترنت و قابل برنامه ریزی هستند

 

نحوه عملکرد استیبل کوین ها

  1. مزیت استیبل کوین ها این است که برای مقاومت در برابر نوسانات به گونه ای ساخته شده اند که دیگر ارزهای دیجیتال اینطور نیستند. علاوه بر این، آنها می توانند تحرک و دسترسی را ارائه دهند. این یک ارز دیجیتال با ثبات تر است که غیرمتمرکز است. این بدان معناست که به یک سیستم یا آژانس متمرکز وابسته نیست. این به نوبه خود به آن خودمختاری می دهد.

 

  1. چندین دلیل دیگر برای محبوبیت استیبل کوین در بین سرمایه گذاران وجود دارد. این امکان انتقال سریعتر پول و حفظ حریم خصوصی داده های مالی را فراهم می کند. علاوه بر این، استیبل کوین ها همچنین به کاربران اجازه می دهد تا هزینه های خدمات مالی را دور بزنند.

 

  1. از چند جهت، استیبل کوین‌ها ممکن است مانند سایر سرمایه‌گذاری‌های ارز دیجیتال نباشند. آنها به گونه ای طراحی شده اند که از نظر ارزشی در جای خود باقی بمانند. این بدان معناست که در حالی که ارزش آنها کاهش نخواهد یافت، افزایش نیز نخواهد داشت. این را می توان با مقایسه سکه USD با بیت کوین درک کرد. از زمان پیدایش، سکه USD به سختی از ارزش 1 دلاری خود نوسان داشته است. از سوی دیگر، بیت کوین در سال 2019 به 4000 دلار و تا می 2021 به 60000 دلار رسید.

 

  1. عاقلانه است که استیبل کوین ها را به عنوان نوعی پول نقد دیجیتال در نظر بگیریم. با این حال، علی رغم ماهیت پایدار آن، همچنان یک ارز دیجیتال است. بنابراین، هنوز یک موجودیت جدیدتر است که ممکن است خطرات کشف نشده ای داشته باشد.

 

خطرات استیبل کوین چیست؟

در نگاه اول، استیبل کوین ها ممکن است کم خطر به نظر برسد. در مقایسه با ارزهای رمزپایه محبوب (که هیچ پشتوانه ای ندارند)، آنها هستند. اما استیبل کوین‌ها برخی از ریسک‌های معمولی کریپتو و حداقل یکی از ریسک‌های خاص خود را نیز ارائه می‌کنند:

امنیت: مانند سایر ارزهای رمزنگاری شده، استیبل کوین ها باید در جایی نگهداری شوند، چه کیف پول دیجیتال خود شما باشد یا با یک کارگزار یا صرافی. و این خطراتی را به همراه دارد زیرا یک پلت فرم معاملاتی ممکن است به اندازه کافی امن نباشد یا آسیب پذیری هایی داشته باشد.

ریسک طرف مقابل: در حالی که به نظر می رسد ارز دیجیتال بسیار غیرمتمرکز است، در واقع شما در یک تراکنش با چندین طرف از جمله بانک نگهدارنده ذخایر و سازمان صادرکننده استیبل کوین سروکار دارید. آنها باید کارهای درست (امنیت، رزرو صحیح و غیره) را انجام دهند تا ارز ارزش خود را حفظ کند.

ریسک ذخیره: یک عنصر کلیدی اکوسیستم استیبل کوین، ذخایر پشتوانه یک استیبل کوین است. این ذخایر آخرین پشتیبان برای ارزش یک استیبل کوین هستند. بدون آنها، صادرکننده سکه نمی تواند ارزش یک استیبل کوین را با اطمینان کامل تضمین کند.

سیترانو می‌گوید: «ریسک اولیه استیبل‌کوین‌ها این است که به طور کامل توسط ارزهای ذخیره‌ای که آنها می‌گویند پشتیبانی نمی‌شوند». در یک وضعیت ایده آل، صادرکننده استیبل کوین دارای ذخایر کافی از ارزها (به صورت نقد یا سایر سرمایه گذاری های با نقدینگی بالا و مطمئن) برای حمایت کامل از استیبل کوین است. کمتر از 100 درصد و ریسک معرفی شده است.»

دیدگاهتان را بنویسید

بالا